SPÄNNE, silver med niello, Ryssland, tidigt 1900-tal.
480050. SPÄNNE, silver med niello, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Spänne för mantel eller bälte, silver med dekor av svart niello i stiliserat blommönster, lås i form av en kaukasisk dolk.
Stämplat 84 samt mästarstämpel.
Längd ca 7,7 cm.
Längd ca 7,7 cm.