458844. SOFFA, "Hemmakväll", Carl Malmsten, O.H Sjögren, Tranås, 1900-tal.
Soffa med fast klädsel samt stoppning, brickmärkt
Längd 200, sittdjup 56,5, bredd 70, höjd 94 cm.
Knappar med revor på samt tyget på sitsarna med skador, i övrigt ingen anmärkning.