KRUKA, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.

458739. KRUKA, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.

Dekor i relief. Invärtes turkos. Märkt OP Rörstrand AN8 samt H.
Höjd ca 21 cm.
Diameter 24,5 cm.

Bruksslitage, krakelyr.

Höjd ca 21 cm.
Diameter 24,5 cm.

Bruksslitage, krakelyr.

Antal besök: 5 681