SAMOVAR, mässing, 3 delar, Kolchugino, Ryssland, 1800/1900-tal.

438783. SAMOVAR, mässing, 3 delar, Kolchugino, Ryssland, 1800/1900-tal.

Bricka diameter 46,5 cm
Skål diameter 19,5, höjd 5,5 cm
Samovar längd 32, bredd 25, höjd 44,5 cm.

Brickan med slitage och mindre skador längs kant. Skålen med smärre slitage. Samovaren med spricka i ena kanten, i övrigt fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bricka diameter 46,5 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 515