SERVIS, Stig Lindberg, 30 delar "Berså", 1900-talets andra hälft.

427052. SERVIS, Stig Lindberg, 30 delar "Berså", 1900-talets andra hälft.

10 fat, diameter 24 cm (nagg på två).
4 djupa tallrikar, diameter 17 cm (nagg på två)
3 fat, diameter 21,5 cm.
3 assietter, diameter 18 cm.
2 tefat, diameter 16 cm.
2 skålar, diameter 15 respektive 17 cm, höjd 7,5 respektive 8,5 cm.
2 skålar, diameter 12,5 respektive 18 cm, höjd 7 respektive 9,5 cm (hårstråspricka i botten på den mindre, nagg den större).
1 skål, 12,5 x 12,5 cm.
1 kanna, höjd 12,5 cm (nagg på undersidan).
1 ströare, höjd 19,5 cm.
1 burk, höjd 8 cm.

Bruksslitage. Repor. Mindre färgbortfall. Skador enl. ovan.

Gör en kostnadsfri värdering!

3 fat, diameter 21,5 cm.
3 assietter, diameter 18 cm.
2 tefat, diameter 16 cm.
1 skål, 12,5 x 12,5 cm.
1 ströare, höjd 19,5 cm.
1 burk, höjd 8 cm.

Antal besök: 1 266