420760. NILS FOUGSTEDT. Bläckställ, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1926, signerat.
Märkt Z7 (1926) Svenskt tenn, Stockholm
Höjd 14 cm, längd 25,5 cm, bredd 15 cm.
En glaskopp saknas, i övrigt åldersrelaterat bruksslitage, mindre repor.
Nils Fougstedt (1881–1954)