NYSILVERBESTICK, 101 delar, "Chippendale" m m, 1900-tal.

387758. NYSILVERBESTICK, 101 delar, "Chippendale" m m, 1900-tal.

Chippendaledelar:
12 dessertgafflar; Längd 18 cm.
12 dessertknivar med stålblad; Längd 21 cm.
12 dessertskedar; Längd 18 cm.
12 fiskgafflar; Längd 17,5 cm.
12 fiskknivar; Längd 21 cm.
12 efterrättsskedar; Längd 15 cm.
6 plockgafflar; Längd 12 cm.
1 plockgaffel; Längd 18 cm.
2 smörknivar; Längd 19 cm.
1 ostkniv med stålblad; Längd 21 cm.
1 potatissked; Längd 21 cm.
1 såsslev; Längd 17 cm.
1 soppslev; Längd 34 cm.
1 tårtspade; Längd ca 23 cm.
Övriga delar:
12 hummergafflar.
1 tårtkniv.
2 ostknivar, "Svensk spetsig".

Ålders- och bruksslitage.
Potatisskeden och tårtspaden med hårdare slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Chippendaledelar:
12 fiskknivar; Längd 21 cm.
6 plockgafflar; Längd 12 cm.
1 plockgaffel; Längd 18 cm.
2 smörknivar; Längd 19 cm.
1 potatissked; Längd 21 cm.
1 såsslev; Längd 17 cm.
1 soppslev; Längd 34 cm.
1 tårtspade; Längd ca 23 cm.
Övriga delar:
12 hummergafflar.
1 tårtkniv.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 031