CARLO BUGATTI. skåp, omkring 1900.

385681. CARLO BUGATTI. skåp, omkring 1900.

CARLO BUGATTI, praktskåp, omkring 1900, stomme i valnöt, intarsia i elfenben, tenn och pärlemor, skåpets underdel med valv och kolonner klädda i kopparplåt, överdelen med två dörrar samt valv och balustrad, dörrarna bemålat med orientaliska figurscener möjligen av Riccardo Pellegrini (1863 -1934), dekor av genomskurna kopparplåt reliefer, höjd 173, bredd 75 cm, djup 38 cm.

Carlo Bugatti, född 16 februari 1856 i Milano, död 31 mars 1940 i Alsace, var en italiensk formgivare och målare. Carlo Bugatti var en av de tongivande formgivarna runt förra sekelskiftet. Han var far till skulptören Rembrandt Bugatti och bilkonstruktören Ettore Bugatti.
Bugatti är en anrik, italiensk konstnärsätt och Carlo Bugatti ägnade hela sitt liv åt i första hand möbelformgivning i sitt hemland och senare konsthantverk i främst Paris. Han mottog under sitt liv många utmärkelser och blev representerad vid de viktiga internationella utställningarna. Hans konst var påtagligt inspirerad av afrikansk och orient kultur och kombinerade exklusiva material. Carlo Bugatti medverkade vid flera av de stora Parissalongerna och världsutställningarna och finns idag representerad på flera av världens ledande konsthantverksmuseum såsom, Victoria and Albert Museum i London.

dekorelement saknas, , smärre skador och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 8 029