MYNT, Kristina, plåtmynt 10 daler SM 1644. Kopia.

379441. MYNT, Kristina, plåtmynt 10 daler SM 1644. Kopia.

Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.
Gjutna kopior gjordes i Gävle på 1890-talet. Dessutom finns avgjutningar av Ericsbergsexemplaret - se bl.a. Wiséhn/Schenkmanis, Att samla mynt, 1995, s. 19.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.

Slitage.

Antal besök: 13 193