379441. MYNT, Kristina, plåtmynt 10 daler SM 1644. Kopia.

Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.
Gjutna kopior gjordes i Gävle på 1890-talet. Dessutom finns avgjutningar av Ericsbergsexemplaret - se bl.a. Wiséhn/Schenkmanis, Att samla mynt, 1995, s. 19.

Slitage.

Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.

Slitage.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Halmstads Auktionskammare
Föremålsnr
379441

Om auktionshuset

Namn
Halmstads Auktionskammare
Momsnr
SE660220157301
Org.nr
6602201573
Telefon
035-12 53 23
Adress

Verkstadsgatan 2
302 60 Halmstad
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 4 826