SKÅL. optikblåst, Simon Gate, Orrefors, 1900-talets första hälft.

376155. SKÅL. optikblåst, Simon Gate, Orrefors, 1900-talets första hälft.

Optikblåst samt fasettslipad. Märkt; Orrefors GA 1400/2. Höjd ca 22 cm.

Bruksslitage, smärre repor och märken. Mikronagg på fotring.

Antal besök: 819