375905. KAKBURK med lock, litograferad bleckplåt. Märkt Örebro bleckemballagefabrik. Sekelskifte 1800/1900.
Kakburk Örebro Kex i form av sexhörnigt, ottomanskt rökbord. Invändigt märkt Utskottskex. Höjd 52,5, diameter 54 cm.
Slitage, rost, lagningar. Bruksskick.