SABEL, Kilij, 1800-talets mitt med dekor i nyrokoko.

372157. SABEL, Kilij, 1800-talets mitt med dekor i nyrokoko.

längd 98 cm, bredd 23 cm
De var populära både i Orienten och Europa under 1800-talets mitt och andra hälft, särskilt i England.
Mer teatersvärd än något militärt.

bruksslitage.

längd 98 cm, bredd 23 cm

bruksslitage.

Herrljunga Auktionsverk
Antal besök: 2 136