SILVERFAT, sk Presenterfat, med motiv av krigsbatalj och dekor av växt/blomblad, Carl Gustav Hallberg, vikt ca 2 kg.

366589. SILVERFAT, sk Presenterfat, med motiv av krigsbatalj och dekor av växt/blomblad, Carl Gustav Hallberg, vikt ca 2 kg.

Längd 62,5 cm, bredd 51,5 cm

Stämplar CGH Kattfot Stockholm Y8 (1949). Vikt ca 2 kg
Framsida: Ludv G Braathen
Med dedikation på undersidan Till far på 60-årsdagen 17/5 1951 från Marja, Knut och Sigurd

Not. Ludvig Gustav Braathen, Norge (1891-1976), Troligen en gåva från den norske skeppsredaren till familjen som senare gifte sig med Marja (Marja Hedberg-Braathen)
Proveniens: Hedbergska samlingen, Bjärsjölagårds slott.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 62,5 cm, bredd 51,5 cm

Framsida: Ludv G Braathen

Bruksskick.

Antal besök: 2 635