SNEDKLAFF SAMT HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.
34982. SNEDKLAFF SAMT HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.
Senare dekormålat, dekorerat med listverk och savrvade fötter. klaffens Längd 82, bredd 50, höjd 102 cm.
Hängskåpets höjd 152 cm, längd 104 cm, djup 67 cm.
urna på krönet.
Något maskangrepp, målning med slitage. Renoverat o kompletterat.
urna på krönet.