NYSILVERBESTICK m m, 132 delar, 1900-tal.

348633. NYSILVERBESTICK m m, 132 delar, 1900-tal.

Svensk spetsmodell:
Matskedar, 22 cm; 3 st.
Matskedar, 21 cm; 7 st.
Dessertskedar, 19 cm; 13 st.
Dessertskedar, 18 cm; 5 st.
Smörkniv, 20 cm; 1 st.
Strösockersked, 15,5 cm; 1 st.
Kompottsked, 14 cm; 1 st.
Såsslev, 18,5 cm; 1 st.
Ingrid:
Dessertgafflar, 18 cm; 12 st.
Dessertknivar, 21,5 cm; 12 st.
Dessertskedar, 18 cm; 5 st.
Uppläggningssked, 21,5 cm; 1 st.
Plockgafflar, 12 cm; 6 st.
Chippendale:
Dessertgafflar, 18 cm; 6 st.
Dessertknivar, 21 cm; 6 st.
Dessertskedar, 18 cm; 6 st.
Sardingaffel, 14 cm; 1 st.
Kompottsked, 14,5 cm; 1 st.
Potatissked, 20,5 cm; 1 st.
Kaffeskedar, 11 cm; 2 st.
Franska liljan:
Matgafflar, 21 cm; 6 st.
Dessertgaffel; 17,5 cm; 1 st.
Dessertsked, 17,5 cm; 1 st.
Dessertkniv, 21 cm; 1 st.
Teskedar, 14 cm; 7 st.
Smörkniv, 19 cm; 1 st.
Övrigt nysilver:
Knivar, 6 st.
Uppläggningssked, 1 st.
Kompottskedar, 3 st.
Kaffeskedar, 6 st.
Teskedar, 6 st.
Kaktång, 1 st.
Smörbock, 1 st.
Rostfria delar m m medföljer.

Ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Svensk spetsmodell:
Matskedar, 22 cm; 3 st.
Matskedar, 21 cm; 7 st.
Dessertskedar, 19 cm; 13 st.
Dessertskedar, 18 cm; 5 st.
Smörkniv, 20 cm; 1 st.
Kompottsked, 14 cm; 1 st.
Såsslev, 18,5 cm; 1 st.
Ingrid:
Dessertgafflar, 18 cm; 12 st.
Dessertskedar, 18 cm; 5 st.
Plockgafflar, 12 cm; 6 st.
Chippendale:
Dessertgafflar, 18 cm; 6 st.
Dessertknivar, 21 cm; 6 st.
Dessertskedar, 18 cm; 6 st.
Sardingaffel, 14 cm; 1 st.
Kompottsked, 14,5 cm; 1 st.
Potatissked, 20,5 cm; 1 st.
Kaffeskedar, 11 cm; 2 st.
Franska liljan:
Matgafflar, 21 cm; 6 st.
Dessertgaffel; 17,5 cm; 1 st.
Dessertsked, 17,5 cm; 1 st.
Dessertkniv, 21 cm; 1 st.
Teskedar, 14 cm; 7 st.
Smörkniv, 19 cm; 1 st.
Övrigt nysilver:
Knivar, 6 st.
Uppläggningssked, 1 st.
Kompottskedar, 3 st.
Kaffeskedar, 6 st.
Teskedar, 6 st.
Kaktång, 1 st.
Smörbock, 1 st.
Rostfria delar m m medföljer.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 285