SERVISDELAR, ca 47 delar, "Blå blomst"; Royal Copenhagen.
347817. SERVISDELAR, ca 47 delar, "Blå blomst"; Royal Copenhagen.
Bestående av terrin med fat, mindre kanna med lock, fat på fot, sockerskål, tekanna, pokal, 4+1+1 askfat, mindre fat, cigarettburk, 1+1 gräddkanna, 4 st assietter, urna, 2 st ytterfoder, 1+1 uppläggningsfat, såsskål, tallrik, 1+1 lockskålar, 5 st förrättstallrikar (diameter 18,5 cm), 4+1 cremekoppar, lockurna, kaffekanna, 6 st koppar med fat.
4+1 udda koppar samt 2+1 fat medföljer, lock till bla sockerskål och pokal saknas. enstaka nagg, smärre slitage, terrinens lock med spricka.