3366946. DRÄKTSPÄNNE, vikingatid/anglosaxisk, ca 800-1100 e Kr, i form av drakliknande djur, kopparlegering.
Största mått ca 5 cm
Proveniens: Samling Herbert Inman, England, tidigt 1900-tal, där efter i annan engelsk privatsamling och svensk sådan sedan 1990-talets slut.
Jordfynd.