326271. BORDSLAMPA, glas, P.O. Ström, Alsterfors glasbruk, 1960-tal.
Lampfot i glas med dekor i relief, cylinderformad lampskärm, original, klädd i cerise råsiden.
Höjd inklusive lampskärm 65 cm, diameter 38 cm.
Smärre bruksslitage, skärm med bruksslitage något blekt på ovansidan.