325227. KNIV, "Svenska permissionsbajonetten", FMM Mora. Tidigt 1900-tal.
Skaft med sidor av horn, krönt med ett lejon. Knivblad av stål märkt FM Mattsson, Mora, längd 205 mm. Slida i läder och stål. Totallängd 360 mm.
Bruks och åldersrelaterat slitage.