DOSA av guld, stämplad Aleksander Ilyich Yashinov, St Petersburg 1799. / SNUFFBOX, gold, marked Aleksander Ilyich Yashinov, St Petersburg 1799.

323958. DOSA av guld, stämplad Aleksander Ilyich Yashinov, St Petersburg 1799. / SNUFFBOX, gold, marked Aleksander Ilyich Yashinov, St Petersburg 1799.

Dosa i 18k guld, delvis 14k guld, med cabochonslipade rubiner ca 3-3,5ct samt 48 st silverinfattade gammelslipade diamanter ca 3,5ct.

I center miniatyrmålning av tsar Paul I av Ryssland (f.1754-d.1801), tsar under perioden 1796-1801. Målad efter porträtt av Vladimir Lukich Borovikovsky ca 1800.

Stämplad på kyrilliska АЯ, Aleksander Ilyich Yashinov (1795-1826).
Stadsstämpel för St Petersburg märkt 1799.
Otydlig stämpling på sida av lock, möjligen fransk importstämpel.

Längd 9,5 bredd 5 höjd exkl dekor ca 1,5 cm.
Vikt 138,3 gram.

Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj, mer information ges till köpare.

Se dosan på TV4´s nyhetsmorgon
___________________________________

Шкатулка из 18-каратного и частично 14-каратного золота, с рубинами огранки "кабошон",около 3-3,5ct, и 48 шт. бриллиантами старой шлифовки, в серебре, около 3,5ct.

В центрe - миниатюрный пopтрет царя России Павла I (1754-1801), царя в период 1796-1801. Версия портрета Владимира Лукича Боровиковского, oколо 1800.г.

Печать на кириллице: АЯ, Александр Ильич Яшинов (1795-1826).
Печать города Санкт-Петербурга, 1799.г.
Неразборчивая печать на боковой части крышки, возможно печать французского импорта.

Длина 9,5, ширина 5, высота без украшения около 1,5 см.
Вес 138.3 грамм.

Något skevt lock. Stötmärke/buckla på en sida. Bristning i fog på undersida.
Stenar med sprickor, inneslutningar.
Dekor av miniatyrmålning med diamanter och rubiner troligen senare kompletterad.
Miniatyrmålning ej examinerad ur montage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt 138,3 gram.

Вес 138.3 грамм.

Antal besök: 6 352