MATSERVIS, porslin, 60 delar, Rosenthal, modell Ph Rosenthal, Tyskland.

318568. MATSERVIS, porslin, 60 delar, Rosenthal, modell Ph Rosenthal, Tyskland.

Matservis med konturerade kanter, bräm med pärlstav, dekor med olika blomstermotiv.
13 st mattallrikar, diameter 26 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 25,5 cm.
12 st förrätts tallrikar, diameter 21 cm.
12 st assietter, diameter 17 cm.
4 st uppläggningsfat, längd från 24-38 cm.
2 st skålar på fot, diameter 23 cm, höjd 8 cm.
2 st uppläggningsfat med hänklar, längd 24,5 cm.
Soppterrin med lock, höjd 24 cm.
Såssnipa, längd 21 cm.
Kanna, höjd 20 cm.
Märkta Rosenthal, Bavaria (modell Ph Rosenthal)

En mattallrik kan användas som fat till soppterrinen.
Tallrikar med fyra olika blomstermotiv.

En mattallrik med nagg.
En djup tallrik med nagg.
Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såssnipa, längd 21 cm.
Kanna, höjd 20 cm.

En mattallrik med nagg.
En djup tallrik med nagg.
Bruksskick.

Antal besök: 5 623