316405. CURT TAUSCH. "Zwei Bären". Bronze, kleine Figurengruppe.

Curt Tausch (06.09.1899 Königsbruck - 15.03.1969 Königsbruck); regional bedeutender Bildhauer, tätig im Umkreis der Dresdener Schule. In diesem Lot seine kleine Figurengruppe "Zwei Bären". Reizvoll und naturalistisch modelliert, brünierte Bronze. An der Rückseite der Plinthe signiert, Maße ca. H 15 x B 17,5 x T 12 cm.

Rücken und Hals des stehenden Bären im Laufe der Jahrzehnte durch Greifen und Tragen berieben. Guter Zustand.

Maskinöversättning. Auctionet.com ansvarar inte för denna ungefärliga översättning. Kontakta gärna vår support om översättningen är oklar.

Titel

CURT TAUSCH. "Två björnar". Brons, liten grupp av figurer.

Curt Tausch (06.09.1899 Königsburg - 15.03.1969 Königs- bruck); regionalt viktig skulptör, aktiv i närheten av Dresden-skolan. I den här delen hans lilla grupp av figurer "Två björnar". Sexig och naturalistisk modellerad, brännad brons. Tecknat på sockelns baksida, dimensioner ca H 15 x W 17,5 x D 12 cm.

Under årtionden har ryggen och nacken på den stående björnen gnits genom att gripa och bära. Bra skick.

Titel

Föremålets betalsätt

PayPalBetalkortBanköverföring

HannoVerum
Föremålsnr
316405

Om auktionshuset

Namn
HannoVerum GmbH Auktions- und Handelshaus
Momsnr
DE 268608644
Org.nr
25/203/60539 HRB 205155
Telefon
+49 (0)511 45013763
Adress

Karmarschstrasse 41
30159 Hannover
Tyskland

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 959