LISA LARSON. "Samhällsdebatten", skulptur, stengods, Gustavsberg 1969-71.

311207. LISA LARSON. "Samhällsdebatten", skulptur, stengods, Gustavsberg 1969-71.

Stengods, målad och cromotryckt dekor. Stämplad LISA L GUSTAVSBERG.
Höjd 39 cm.
Modellen formgiven år 1968 och finns i två storlekar, denna, den större, gjordes i en liten produktion under ett fåtal år, 1969-71.

Skador på armar huvud. ( Lagad på 3 ställen).
Slitage på dekoren, spricka kring ett ben.

Lisa Larson (1931–2024)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 39 cm.

Lisa Larson (1931–2024)

Antal besök: 4 958