DIVERSE GULDFÖREMÅL, 10 st, 14K - 18K, totalvikt ca 20 gram, olika världsdelar, 1900-tal.

306895. DIVERSE GULDFÖREMÅL, 10 st, 14K - 18K, totalvikt ca 20 gram, olika världsdelar, 1900-tal.

Kravattnålar, 2 st, 18K, 1917 samt 1966, längd ca 4,3 - 6,3 cm.
Kedja, 18K, troligen finsk, importerad till Sverige, längd ca 26 cm.
Berlock, 18K, otydlig stämpel, diameter ca 2,4 cm.
Manschetter, 3 st, 18K, Sporrong & CO, Stockholm, 1947, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab, okänt årtal, okänd skapare, Borås, 1946.
Manschett samt manschett hållare, 14K, okända stämplar.
Armband, 18K, M.K:S Guldsmedsatelier Ab, Stockholm, 1961.

Kedja saknar slutlänk, armband avbruten, samt saknar pärla, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 953