PARTI LAMPOR, 3 delar, bl a golvlampa, Anders Pehson för Atelje Lyktan, "Bumling".
300058. PARTI LAMPOR, 3 delar, bl a golvlampa, Anders Pehson för Atelje Lyktan, "Bumling".
Golvlampa "Bumling"
Brunlackad plåt. Höjd 128 cm
Bordslampa med bastskärm. Höjd 27 cm
PH 4/3, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark,
Diameter ca 42 cm.
Bruksskick
PH 4/3 utan insats och med bortfall och slitage
El ej funktionstestad.
Golvlampa "Bumling"
Brunlackad plåt. Höjd 128 cm
Diameter ca 42 cm.
Bruksskick
El ej funktionstestad.