SKÅP i ek, nyrenässens, sekelskiftet 1800/1900-tal.

290225. SKÅP i ek, nyrenässens, sekelskiftet 1800/1900-tal.

Matssalsskåp med över- och underskåp
Rikligt skuren dekor
Lejonmaskaroner, bårder, fleuroner, solfjädersornament
Bladhölstrade ben
Underskåp med blyinfattade fönster och skåp med 2 hyllplan
Höjd 122 cm
Längd 130 cm
Djup 42 cm
Överskåp med 2 hyllplan
Höjd 104 cm
Längd 116 cm.

Repor och märken
Fläckar. Skador
Listverk saknas på del av underskåpets nedre del
Överskåp med en ostabil dörr
Lös list på överskåpet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Rikligt skuren dekor
Bladhölstrade ben
Höjd 122 cm
Längd 130 cm
Djup 42 cm
Överskåp med 2 hyllplan
Höjd 104 cm
Längd 116 cm.

Repor och märken
Fläckar. Skador
Överskåp med en ostabil dörr
Lös list på överskåpet.

Antal besök: 1 403