GIGG, hästkärra, TB - Tidaholms-kärran, numrerad No 6477, 1930-tal.

270310. GIGG, hästkärra, TB - Tidaholms-kärran, numrerad No 6477, 1930-tal.

Tillverkad av Tidaholms bruk (TB, 1799-1934) på 1930-talet.
Höjd 170 cm. Bredd vid hjulnav 134 cm. Längd 337 cm.
Fotsteg av gjutjärn med texten TB - Tidaholm.
Numrerad i golvet av sittbrunnen, no 6477.
Justerbar sittbräda.
Fjädring.

Tidaholmskärran är i bra bruksskick med förekomst av slitage, erodering och färgbortfall.
Lädret på sittryggen är trasigt nedtill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Justerbar sittbräda.
Fjädring.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 3 955