TONI BORDIGNON. Italienska bergslandskap med slottsruiner. Olja på duk. 60,5 x 50,5 cm Signerad nedre vänster: Toni Bordignon. ram.
266664. TONI BORDIGNON. Italienska bergslandskap med slottsruiner. Olja på duk. 60,5 x 50,5 cm Signerad nedre vänster: Toni Bordignon. ram.
Toni Bordignon (född 1921 i Turin, Italien).
Hans målningar visar främst medeltida landskap fulla av ljus och poesi.
Flera utställningar i olika italienska städer hade stor framgång för honom.