EDVIN ÖHRSTRÖM. VAS, ARIEL, I OVANLIG FÄRGSTÄLLNING, ORREFORS, DATERAD 1945, NUMRERAD 344.

2636896. EDVIN ÖHRSTRÖM. VAS, ARIEL, I OVANLIG FÄRGSTÄLLNING, ORREFORS, DATERAD 1945, NUMRERAD 344.

Egenhändigt signerad, dekor i metallicgrönt samt rött och grått. Höjd 19 cm.
Enligt arkivet på glasmuseet i Växjö såldes detta exemplar till NK för 150 kr 1945.

Bottenslitage. Smärre repor.

Edvin Öhrström (1906–1994)

Tema

Konstglas

Gör en kostnadsfri värdering!

Bottenslitage. Smärre repor.

Edvin Öhrström (1906–1994)

Tema

Konstglas

Antal besök: 2 136