2636896. EDVIN ÖHRSTRÖM. VAS, ARIEL, I OVANLIG FÄRGSTÄLLNING, ORREFORS, DATERAD 1945, NUMRERAD 344.
Egenhändigt signerad, dekor i metallicgrönt samt rött och grått. Höjd 19 cm.
Enligt arkivet på glasmuseet i Växjö såldes detta exemplar till NK för 150 kr 1945.