STOL, Bruno Mathsson, firma Karl Mathsson Värnamo, signerad. tillverkad 1940.

254143. STOL, Bruno Mathsson, firma Karl Mathsson Värnamo, signerad. tillverkad 1940.

Etikettmärkt, komponerad 1936. Flätad sadelgjord. Rygghöjd 80 cm.

Fakta:
Denna modell kom aldrig i produktion utan tillverkades i ett fåtal exemplar. Modellen finns representerad i den permanenta utställningen på Bruno Mathsson i Värnamo.

Bruksslitage, fuktfläckar på sadelgjord.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fakta:

Antal besök: 3 091