2540590. BJÖRN WIINBLAD. Vas / karaff samt kannor, 2 st, fajans, bl.a Nymölle, Danmark.
I form av figurer, glaserade i olika färger. Signerade. Höjd ca 14, 17 och 26 cm.
Två st med lagningar, varav en även med flisor. Eventuella lock saknas.
Björn Wiinblad (1918–2006)