TERRIN, lergods, 1930/40-tal.

2534460. TERRIN, lergods, 1930/40-tal.

Terrin med lock glaserad i lila, vita, gröna och orange toner. Reliefdekor av druvklasar. På volutfötter. Höjd ca 26 cm.

Obetydligt ytslitage. Krackelyr. Glasyrmistor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 289