253295. MASK, "Demon", ur serien "Masker", Lisa Larson, vit stengodslera, Gustavsberg, 1979-1982.
Serien "Demon" tillverkades 1979 - 1982. Nr 5. Glaserad samt bemålad gulddekor. Märkt Gustavsberg-Sweden-Demon-5-Lisa L.
Längd 24,5, bredd 18 cm.
Krackeleringar samt smärre slitage.