ARNE JACOBSEN. Fåtölj "Ägget". Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

241653. ARNE JACOBSEN. Fåtölj "Ägget". Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Snurrbar på fyrdelad centralfot i aluminium, klädd i svart skinn med lös dyna.
Modellen formgiven till SAS Royal Hotel, Köpenhamn år 1958.

Torkad stoppning, slitage samt sprickor, en tass saknas.

Arne Jacobsen (1902–1971)

Gör en kostnadsfri värdering!

Arne Jacobsen (1902–1971)

Antal besök: 2 645