MATSERVIS (59), porslin, Epiag Royal, Tjeckoslovakien.

235685. MATSERVIS (59), porslin, Epiag Royal, Tjeckoslovakien.

11 mattallrikar, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, 24,5 cm.
12 större assietter, 19,5 cm.
12 mindre assietter, ca 16,5 cm.
6 uppläggningsfat, 39,5 x 27,5 cm, 34,5 x 24 cm, 2 st 25,5 x 17,5 cm och 2 st 20 x 12,5 cm.
3 serveringsskålar, 23 x 23 cm och 2 st 20,5 x 20,5 cm.
1 såskanna, längd 24,5 cm, bredd 14 cm, höjd 8,5 cm.
1 soppterrin, längd (inklusive handtag) 34 cm, bredd ca 20 cm, höjd (inklusive lock) 17 cm.
1 tillbringare, höjd ca 16 cm.

Smärre bruksslitage. 1 mattallrik med en kantnagg, tillbringaren med smärre fotnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 djupa tallrikar, 24,5 cm.
12 större assietter, 19,5 cm.

Antal besök: 8 643