2333733. BYRÅ, Louis XVI, Frankrike, 1700-tal.
Fanerad med mahogny med beslag i förgylld brons. Skiva i sten. Bredd 126 cm, djup 60 cm, höjd ca 83 cm.
Slitage, sprickor, ställvis maskstunget, skador, lagningar. Skivan med omfattande lagning. Kraftigt renoverad och kompletterad.
Nycklar saknas.