MATSERVIS, porslin, 57 delar, F Adolph Schumann, Tyskland, 1800-talets andra hälft.

2324804. MATSERVIS, porslin, 57 delar, F Adolph Schumann, Tyskland, 1800-talets andra hälft.

15 tallrikar, diameter 24 cm
6 djupa tallrikar, diameter 25 cm
12 tallrikar, diameter 20 cm
13 tallrikar, diameter 15,5 cm
Soppterrin med lock, diameter 23,5 cm
2 såsterriner, längd 23-25 cm
2 uppläggningsfat oval form, längd 27-40,5 cm
3 uppläggningsfat kvadratisk form, 17-19 cm
2 uppläggningsfat oval form med handtag, längd 27 cm
Tvådelad serveringsskål, längd 14 cm.

Bruksslitage, smärre glasyrbortfall. Olika årgångar.
32 delar med nagg och sprickor medföljer.

15 tallrikar, diameter 24 cm
12 tallrikar, diameter 20 cm
2 såsterriner, längd 23-25 cm

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Ort
Göteborg, Sverige
Placering
Vitrin 1
Antal besök: 342