2300703. SÄNGBORD, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Gråmålade. Oval form på nedåt avsmalnande ben. Dörr med dekor av festong. Bredd 45 cm, djup 35 cm, höjd ca 70 cm.
Slitage. Ställvis färgbortfall. Fläckar. Skador. Sprickor. Något instabila.