SPEGELLAMPETTER, ett par snarlika, rokoko 1700-talets mitt.

2292827. SPEGELLAMPETTER, ett par snarlika, rokoko 1700-talets mitt.

Förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av akantus, rocailler och voluter, svängda ljusarmar i mässing. En signerad a tergo 29 october 1756. Höjd 62 cm.

Ett krön med skador, dekorslitage, en spegel med senare glas, senare ljusarmar.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Ort
Göteborg, Sverige
Placering
Västra rummet
Antal besök: 337