2292827. SPEGELLAMPETTER, ett par snarlika, rokoko 1700-talets mitt.
Förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av akantus, rocailler och voluter, svängda ljusarmar i mässing. En signerad a tergo 29 october 1756. Höjd 62 cm.
Ett krön med skador, dekorslitage, en spegel med senare glas, senare ljusarmar.