229035. MATSERVIS (44), "Grön Anna", Rörstrand.
7 mattallrikar, diameter ca 23,5 cm
12 djupa tallrikar, ca 20 cm
12 större assietter, ca 20,5 cm
7 mindre assietter, ca 18 cm
3 uppläggningsskålar, längd 24 cm, 28,5 cm, 34,5 cm
2 såskannor, höjd 8 och 8,5 cm
1 kanna, höjd 13,5 cm.
Bruksslitage, enstaka smärre nagg, missfärgningar och kreckelyr förekommer.
12 djupa tallrikar, ca 20 cm
7 mindre assietter, ca 18 cm
1 kanna, höjd 13,5 cm.