2232724. SKEPPSLAMPOR, 3 st, bl.a Wiska och Miletisch, 1900-tal.
Taklampa i koppar och mässing märkt Wiska, höjd ca 33 cm. Vägg-/taklampa märkt Miletisch, diameter ca 22 cm. Vägg/taklampa, höjd ca 22 cm.
Slitage, ställvis anlupna. Senare el. Ej funktionstestade.