CHIFFONIER, empire 1800-talets förra hälft.

2225527. CHIFFONIER, empire 1800-talets förra hälft.

Mahogny med beslag i förgylld metall. Rak avsmalnande form med tympanonkrön, 3 lådor samt skrivinredning bakom klaff, draghandtag i form av lejonmaskaroner, låsbrickor med dekor av ymnighetshorn och putto. Längd 99, bredd 51, höjd 146 cm.

Bruksslitage, blekt, renoverad och kompletterad, smärre skador.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 1 072