Mahogny med beslag i förgylld metall. Rak avsmalnande form med tympanonkrön, 3 lådor samt skrivinredning bakom klaff, draghandtag i form av lejonmaskaroner, låsbrickor med dekor av ymnighetshorn och putto. Längd 99, bredd 51, höjd 146 cm.
Bruksslitage, blekt, renoverad och kompletterad, smärre skador.