OLYMPISK GULDMEDALJ från OS i Stockholm, cykel linjelopp lag, medaljör cyklisten Axel Wilhelm Persson (1888-1955) Proveniens Axel Wilhelm Persson (1888-1955) och sedan i arv till nuvarande ägaren.

2216539. OLYMPISK GULDMEDALJ från OS i Stockholm, cykel linjelopp lag, medaljör cyklisten Axel Wilhelm Persson (1888-1955) Proveniens Axel Wilhelm Persson (1888-1955) och sedan i arv till nuvarande ägaren.

Diameter ca 3,3 cm, vikt ca 17,1 g.

Ett stötmärke, slitage.

Tema

En svensk olympier

Gör en kostnadsfri värdering!

Ett stötmärke, slitage.

Tema

En svensk olympier

Antal besök: 3 300