LJUSKRONA, sengustaviansk, sekelskiftet 17/1800.

2024576. LJUSKRONA, sengustaviansk, sekelskiftet 17/1800.

Stomme av polerad mässing behängd med olikslipade prismor. Ampel och stamglasskiva, båda av blått glas dekorerade med blad och kotte av förgylld brons. 6 ljusarmar samt en ljuspipa i ampeln. Diameter ca. 75, höjd 91 cm.

Repor. Märken. Prismor med nagg. En kulmutter saknas.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2022

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 1 567