LJUSKRONA, sengustaviansk, sekelskiftet 17/1800.

2024576. LJUSKRONA, sengustaviansk, sekelskiftet 17/1800.

Stomme av polerad mässing behängd med olikslipade prismor. Ampel och stamglasskiva, båda av blått glas dekorerade med blad och kotte av förgylld brons. 6 ljusarmar samt en ljuspipa i ampeln. Diameter ca. 75, höjd 91 cm.

Repor. Märken. Prismor med nagg. En kulmutter saknas.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2022

Tema

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Ort
Sundsvall, Sverige
Placering
Entrégolv
Antal besök: 1 086