Stomme av polerad mässing behängd med olikslipade prismor. Ampel och stamglasskiva, båda av blått glas dekorerade med blad och kotte av förgylld brons. 6 ljusarmar samt en ljuspipa i ampeln. Diameter ca. 75, höjd 91 cm.
Repor. Märken. Prismor med nagg. En kulmutter saknas.