JOHAN BARTHOLD JONGKIND (1819-1891), möjligen hamnmotiv från Harfleur, olja på pappannå, signerad Jongkind i nedre högra hörnet.

1989882. JOHAN BARTHOLD JONGKIND (1819-1891), möjligen hamnmotiv från Harfleur, olja på pappannå, signerad Jongkind i nedre högra hörnet.

39,5x55,9 cm.
Enligt den nuvarande ägaren köpt i England på 1950-talet.

Retuscher, gulnad fernissa, pannån med förstärkning/dubblering av kryssfanér. Kantskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

39,5x55,9 cm.

Antal besök: 656