SERVIS, 87 delar, "Exotica", Arthur Percy, Gefle.

196345. SERVIS, 87 delar, "Exotica", Arthur Percy, Gefle.

Benvitt porslin med tryckt dekor i svart. Har ställts ut på Stockholmsutställningen 1930, diplom medföljer.13 mattallrikar, 13 förrättstallrikar, 17 assietter, 12 djupa tallrikar,
12 sopptallrikar, 10 mindre fat, 5 uppläggningsfat, terrin såssnipa, såsskål, tekanna, tillbringare.

Bruksslitage, krackeleringar och missfärgningar, smärre glasyrnagg på kanter. 5 uppläggningsfat med sprickor, lagningar och nagg medföljer, samt 1 assiett, 1 uppläggningsskål och 1 mindre fat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 11 835