1961687. CARL MALMSTEN. Matgrupp, "Herrgården", 7 delar, Åfors Möbelfabrik.
Björk. Rundat bord med två iläggskivor à 55 cm, diameter ca 115 cm, höjd 74 cm. Fyra stolar samt två karmstolar med fast stoppad och textilklädd sits.
Slitage med märken och repor. Fläckar.
Carl Malmsten (1888–1972)