Fjälldekor, guldkant.
11 mattallrikar, Ø ca 24,5 cm
11 djupa tallrikar, Ø ca 24 cm
19 stora assietter, Ø ca 21 cm
21 mindre djupa tallrikar, Ø ca 21 cm
1 större karott med lock och fat
1 mindre lockkarott
6 fat, Ø ca 16 cm
3 fat, Ø ca 14 cm
2 såsskålar
5 uppläggningsfat
2 uppläggningsskålar
4 små fat.
Bruksslitage, slitage på guldkanten. Smärre kantnagg på ett par delar kan förekomma.
Fjälldekor, guldkant.
11 mattallrikar, Ø ca 24,5 cm
1 mindre lockkarott
6 fat, Ø ca 16 cm
3 fat, Ø ca 14 cm
2 såsskålar
5 uppläggningsfat
2 uppläggningsskålar
4 små fat.