PARTI orientaliskt porslin. Urna, vaser, foulejon. 1900-tal.
193299. PARTI orientaliskt porslin. Urna, vaser, foulejon. 1900-tal.
1 st vas med emaljdekor av blommor och dam flankerad av tjänare, höjd 30,5 cm, stämplad och signerad
1 st kruka med en hänkel, höjd, stämplad
1 st bemålad urna, höjd 10 cm
1 st vas med blå glasyr mot gult, höjd 20,5 cm
1 st foulejon i blått, höjd 25 cm
1 st fouljejon i blått, höjd 11 cm
1 st foulejon, höjd 11,5 cm.
Bruksskick
Kinesiska emaljvasen med lagning vid mynning.
1 st bemålad urna, höjd 10 cm
1 st foulejon, höjd 11,5 cm.
Bruksskick